DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN %
İstanbul
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dökme Malzeme Taşıma Sistemleri Çeşitleri

Dökme Malzeme Taşıma Sistemleri Çeşitleri

ABONE OL
Temmuz 1, 2022 14:15
Dökme Malzeme Taşıma Sistemleri Çeşitleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Dökme malzeme taşıma sistemlerinin (Pneumatic-Conveying-Systems ) farklı türleri arasında otomatik ekipman, konveyör bantları, çekme zincirli konveyörler, önlük konveyörleri, istifleyiciler ve diğer benzer cihazlar bulunur. Bu makalede, bu cihazların her birinin nasıl çalıştığı ve özel iş ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Ayrıca şirketinizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için otomatik ve manuel sistemler arasında seçim yapabilirsiniz. Aşağıda, dökme malzeme taşıma ekipmanlarının bazı popüler örnekleri verilmiştir.

 

Otomatik ekipman

 

Toplu malzeme taşıma sistemleri, bir üretim tesisinin süreç akışını büyük ölçüde iyileştirebilir ve el emeğini büyük ölçüde azaltabilir. Mevcut çeşitli otomasyon seçenekleriyle, otomatikleştirilmiş dökme malzeme taşıma sistemleri daha yüksek derecede doğruluk ve kontrol sunar. Malzemeleri taşımak için otomatik ekipman kullanmak, işçilik maliyetini azaltacak ve ürün teslimatını ve kalitesini iyileştirecektir. Aşağıdakiler, otomatikleştirilmiş dökme malzeme taşıma sistemlerinin faydalarıdır.

 

Konveyör bantları

 

Konveyör bantları, dökme malzeme taşıma sistemlerinin en çok yönlü bileşenlerinden biridir. Bir oluk veya düz bir yüzeye kalıplanabilirler. Onları destekleyen yapı tarafından sıkışmayı önleyecek kadar sert olmaları gerekir, ancak yumuşak bir sürüş sağlamak için kilit noktalarda bükülebilirler. Doğru konveyör bant, güvenliği artırırken üretkenliği de artırabilir.

 

Sürükle zincirli konveyörler

 

Dökme malzeme taşıma sistemlerinin çekme zinciri tasarımı, ürünü hareket ettirmek için bir zincir kullanır. Sürükleme zinciri, malzemeyi, yan duvarlara ve zemin panellerine sürtündüğü konveyörün alt panelleri üzerinden sürükler. Zamanla bu, zinciri, kürekleri ve panelleri aşındırarak daha az etkili hale getirir. Çoğu zaman, bu çekme zinciri tasarımı yenisiyle değiştirilir, ancak dökme malzeme taşıma sisteminizin ömrünü uzatmak için başka seçenekler de mevcuttur.

 

İstifleyiciler

 

Dökme malzeme taşıma sistemleri için istifleyiciler, farklı malzeme türlerini taşımak ve istiflemek için tasarlanmıştır. İstifleyiciler genellikle sabittir ancak 150tph ile 20,000tph arasında bir dizi farklı kapasite ile mobil de olabilir. Bu sistemlerin birçoğu, istifleyicinin fiyatına dahil olan tetik arabalarıyla da donatılmıştır. Bu makineler ayrıca iyileştirilmiş ergonomi ve azaltılmış bakım maliyetleri dahil olmak üzere bir dizi başka avantaj da sunar.

 

Kovalı asansörler

 

Kovalı elevatörler, dökme malzeme taşıma için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli tasarım ve boyutlarda mevcut olup, taneden ince talaşa ve büyük topaklardan sıvılara kadar çeşitli serbest akışlı malzemeleri işleyebilirler. Ayrıca tek veya zincir tahrikli olarak da mevcutturlar.

 

Pnömatik konveyörler

 

Dökme malzeme taşıma sistemleri için birkaç tip pnömatik konveyör vardır. Bazıları, ince parçacıkları akışkanlaştırmak için düşük basınçlı, yüksek hızlı hava akımları uygulayan seyreltik fazlı pnömatik konveyörlerdir. Malzeme bir hazneye yüklenir ve hava taşıyıcı onu yüksek hızda bir taşıma hattı boyunca gönderir. Bazıları basınçlı konveyörler, diğerleri ise vakumlu konveyörlerdir. İkincisi, kimyasallar ve yağlayıcılar gibi yüksek basınçlı taşıma gerektiren malzemeler için en uygunudur.

 

Dozaj sistemleri

 

Dozaj sistemi, katı, sıvı veya gaz halindeki maddeleri doğru bir şekilde ölçmek ve tartım kutularına dağıtmak için kullanılan bir sistemdir. Dozajlama vidalı konveyör, malzemeyi sarmal bıçaklardan nazikçe taşıyarak iletir. Bu sistem, değişken frekanslı bir sürücü (VFD) tarafından kontrol edilir. Yüksek hacimsel verimi hassas ölçümle birleştirir. Kaba ve ince dozlama için farklı hızlar mevcuttur ve modüler tasarımı gelecekteki genişlemeye izin verir. Bir dozlama sistemi de manuel izlemeye gerek kalmadan günde 24 saat çalışabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.